Çadır Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Çadır Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Çadır Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Doğada kamp yapmak için kullanılan çadırlar. Kullanıcın evi vazifesini görmekte ve bu nedenle oldukça dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Doğru çadır tercihi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir.

Çadırı kullanacak kişi sayısı; İhtiyaçtan küçük ya da ihtiyaçtan büyük çadır tercih edilmemelidir. Çadırda kalacak olan kişi sayısı net olarak belirlenmeli ve bu doğrultuda bir seçim gerçekleştirilmelidir. Çadırın iklim şartlarına uygun olması; Oldukça önemli bir konudur. Hangi mevsimde kamp yapılması planlanıyor ise o mevsimin şartlarına uygun çadır seçilmelidir. Bahar ve kış aylarında su geçirmeyen çadırın önemi ne derece büyük ise yaz aylarında havalandırma yapılabilen çadırlarında önemi o derece büyüktür.

Kurulum kolaylığı; Kamp yaşamı zor ve ekstrem şartlar içerebilmektedir. Bu durumda kurulumu zor olan bir çadır seçimi işleri daha karmaşık hale getirecektir. Kullanıma özel ekstra özelliğe sahip çadırlar; Çadır ihtiyaçlar belirlenerek alınması gereken bir kamp ekipmanıdır. Çift girişli olması, kışın yapılacak bir kamp için alınıyorsa mevsime uygun olmalı ve kar eteği olmalı, araç ile seyahat ediliyor ise araç üstü çadır seçilmeli gibi pek çok neden düşünülerek çadır seçimi gerçekleştirilmelidir.

Çadır Seçimini Etkileyen Faktörler

İhtiyaca yönelik çadır alımı gerçekleştirildikten sonra konforlu bir kamp için gerekli olan ilk adım atılmış olmaktadır. Çadırın hangi amaç ile kaç kişi ve nerede kullanılacağı da çadır seçimini doğrudan etkileyecektir. Oldukça farklı çeşit ve modelde çadırlar piyasada yer almaktadır. Araç üstü çadır ya da kamp çadırları bu noktada ihtiyaçlar belirlenerek seçilmektedir. Çadır alacak olan kişilerin bilmesi gerekenler arasında iyi bir çadırın nasıl olması gerektiğidir.

İyi bir çadırda olması gereken belli başlı özellikler şu şekildedir.

  • Su geçirmez taban ve tente kumaşı
  • Nefes alabilen iç tente kumaşı
  • Çadır kazıklarının dayanıklı olması
  • Alüminyum poller
  • Çadırın havalandırma pencerelerinin olması
  • Çadırın gerdirme iplerinin olması
  • Çadırın çift girişe sahip olması
  • İç tente cepleri, terek ve askı gibi özelliklerin olması
  • Bagaj alanına sahip olması

Araç üstü çadır ve kamp çadırı gibi pek çok kamp ekipmanı için gerekli araştırmanın iyi bir şekilde yapılarak alınması kampçıların çok daha az problem yaşamalarına neden olacaktır. Burcu Demirtaş internet sitesi kamp ve kamp ekipmanları ile ilgili pek çok ürünü bir arada sunmakta ve gerekli bilgileri kullanıcılara aktarmaktadır.

Bir cevap yazın