Keto Diyet Nedir

Keto Diyet Nedir?

Ketojenik diyet yani kısaca keto diyeti, sayısız sağlık yararı bulunan düşük karbonhidratlı ve yüksek oranda yağ içeren bir diyettir. Bu tür diyetler kilo vermenize, sağlığınızı iyileştirmenize ve daha kaliteli bir yaşam içinde var olmanıza yardımcı olabilir. Ketojenik diyetler, birçok hastalığa karşı faydası olan bir beslenme türüdür. Az karbonhidrat diyetleriyle çokça benzerliği paylaşan ketojenik diyeti, çok düşük karbonhidrat ve yüksek yağlı besinler içerir. Karbonhidratlarda bulunan bu azalma, vücudunuzu ketoz adı verilen bir duruma sokarak, bedenin enerji için yağ yakmasına ve bu konuda inanılmaz derecede verimli hale gelmesine olanak tanır. Aynı zamanda karaciğerde yağları ketonlara dönüştürür ve bu da beyne enerji sağlayabilir.

Standart olarak bilinen keto diyeti, düşük karbonhidrat ile orta derecede protein içermesi ve yüksek yağ olması ile ünlüdür. Tipik olarak %70 yağ barındırırken, %20 protein ve %10 oranında karbonhidrat ile beslenilir.

Dönemsel keto diyeti, 6 gün ve ardından 3 günlük bir yüksek karbonhidrat olarak, daha yüksek bir karbonhidrat besleme dönemi şeklinde uygulanır.

Hedefli ketojenik diyet: Egzersiz programlarına karbonhidrat eklemenizi sağlar.

Yüksek proteinli keto diyet, yine bilinen ketojenik diyete benzese de, daha fazla protein içermek gibi farklılıkları mevcuttur. Bu oran genellikle %60 yağ ile %30 protein ve %10 karbonhidrat içerir.

Yalnızca standart ve yüksek proteinli keto diyet yapanlar, dönemsel veya hedefli ketojenik diyetlerden daha gelişmiş yöntemleri uygular. Tabi ki bu diyeti öncelikli olarak vücut geliştiren veya profesyonel sporcular kullanır.

Kilo vermenin ve hastalıklar için yüksek risk faktörlerini azaltmanın etkili yollarından biri ketojenik diyet uygulamasıdır. Kilo kaybetmek, etkili olarak düşük yağlı diyet ile sağlıklı olmak ve aynı zamanda bir o kadarda doyurucu olmasını istiyorsanız bu diyet sizin için doğru bir karardır. Kalori saymayı bırakarak, yiyecek alımınızı takip etmesi için uygulamaları silerek rahatlıkla kilo verebilirsiniz.

Ketojenik diyetin faydaları;

  • Kalp hastalığını önleyerek, kolesterol seviyeleri, kan basıncı ve kan şekeri gibi risk faktörlerini iyileştirmeye yardımcı olur.
  • Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltmaya ve ilerlemesini yavaşlatabilir.
  • Epileptik çocuklarda ve nöbetlerinde önemli azalmalar görülür.
  • Parkinson hastalığında ihtiyaç duyulmasına halinde uygulanarak, semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olur.
  • Ketojenik diyet, polikistik over sendromunda önemli bir rol oynayabilen, insülin seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur.
  • Bu diyet, travmatik beyin yaralanmalarını iyileştirebilir.

Ketojenik diyet bir uzman aracılığı ile uygulamanız gereken ve önemli detaylara sahip bir beslenme türüdür. Bunun için Burak Kulaksız ile iletişime geçerek destek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın