Martı kiralarken bunlara dikkat! Son yıllarda mikromobilite araçlar oldukça popüler hale gelmeye başladı. Şüphesiz martı projesi de bunların… Martı kiralarken bunlara dikkat! Son yıllarda mikromobilite araçlar oldukça popüler hale gelmeye başladı. Şüphesiz martı projesi de bunların...

Martı kiralarken bunlara dikkat! Son yıllarda mikromobilite araçlar oldukça popüler hale gelmeye başladı. Şüphesiz martı projesi de bunların…

Martı, 2019 yılında hizmet vermeye başladı.

Öncelikle Martı projesinin ne olduğuna bir göz atalım. Türk mühendisler tarafında geliştirilen elektrikli scooter, oldukça eğlenceli bir ulaşım aracı. Dilediğiniz zaman kiralayarak trafiğe takılmadan istediğiniz yere gidebileceğiniz martı, 2021 yılı itibariyle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya gibi trafiğin çok olduğu illerde kullanılıyor.

Eğer trafiğin çok olduğu şehirlerden birinde yaşıyorsanız yol kenarlarında bu elektrikli scooterlara rastlamanız muhtemel. Ücretli olan bu hizmet, dakika başına ücretlendirme yapıyor.

Martı uygulaması nasıl indirilir?

Martı uygulaması ücretsiz bir şekilde kullanıma sunuldu.

İndirmesi oldukça kolay olan uygulama, ücretsiz bir şekilde kullanıcıları sunuldu. Tek yapmanız gereken iOS veya Android cihazınızda uygulama marketine girerek uygulamayı ücretsiz bir şekilde indirmek. Dilerseniz aşağıdaki linklerden de uygulamayı indirebilirsiniz.

Martı iOS uygulamasını indirmek için tıklayın. Martı Android uygulamasını indirmek için tıklayın.

Nasıl kiralanır?

Başla seçeneğine bastığınız andan itibaren size en yakın martılar görüntülenecek.

Uygulamayı indirdikten sonra içindeki haritayı kullanarak martıları bulmaya başlayabilirsiniz. Harita üzerinden elektrikli scooterı bulduktan sonra üzerinde yer alan barkodu uygulamaya okutun.

Barkodu okuttuktan sonra uygulama size 4 haneli bir şifre gönderecek. Şifre geldikten sonra martının üzerinde bulunan kilidi bu şifreyi kullanarak açın. Kilit açıldıktan sonra scooter kullanıma hazır olacaktır.

Martı kiralama ücreti ne kadar?

Yolculuğa başlamak için 1,99 lira, her bir dakika için de 0,79 kuruş ücretlendirmesi var.

Elektrikli scooter ile bir yolculuğa başlamak için 1,99 lira, her bir dakika için de 0,79 kuruş ödemeniz gerekiyor. Ödeme işlemi de uygulama üzerinden gerçekleşiyor. Bu nedenle uygulama giriş yaparken kredi kartınızı girerek para aktarmanız gerekiyor.

Kısa bir hesap yapacak olursak; 10 dakikalık bir martı yolculuğu size 9,90 liraya mal olacaktır. Martı scooterları en fazla 24 saate kadar sizde kalıyor. 24 saat dolmadan scooterı teslim etmeniz gerekiyor.

Kontrolleri nasıl?

martı

Ayağınızla iki defa ittirme hareketi yaparak martıyı hareketlendirebilirsiniz.

Scooterı hareket ettirmek için yapmanız gereken tek şey, ayağınızla iki defa ittirmeniz gerekiyor. Scooter hareketlenmeye başladıktan sonra da sağ tarafta bulunan düğme ile hızlanma, sol tarafta bulunan düğme ile de fren yapabilirsiniz.

Tabii ki martı scooterının da belirli kuralları var. Bunlar:

18 yaşını doldurmuş olmak 16 ve 18 yaş aralığında olanlarda ise M ve A1 ehliyet şartı aranacak Azami hız saate 18 km olacak Birden fazla kişinin binmesi yasak Yayaları ve engelli/yaşlı vatandaşlar tehlikeye sokulmayacak Kişisel eşya taşınamaz

Yolculuğu nasıl sonlandırabiliriz?

martı

Hizmet alanı içerisinde dilediğiniz yere park edebilirsiniz.

Yolculuğunuzu sonlandırmak istediniz veya şarjınız bitmeye başladı. Böyle bir durumda scooterı ilk gördüğünüz direğe bağlayarak yolculuğu sonlandırabilirsiniz. Ancak burada bazı püf noktalar var. Scooterı direğe bağladıktan sonra fotoğrafını çekip kaydetmeniz gerekiyor. Fotoğraf çekimi esnasında yapılacak bir hata ceza ödeme nedeni.

Ek olarak dikkat etmeniz gereken şey, scooterı herkesin rahatlıkla girebileceği bir yere park etmeniz. Park esnasında yapılacak bir ihlal nedeniyle para cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Son olarak eklemek istediğimiz şey; martıyı kullanırken herhangi bir kazaya karışmanız durumunda, scooterda meydana gelecek hasarları sizin karşılamanız gerekecek. Bu nedenle martı scooterlarını kiralamadan önce bu kuralları bilmeniz gerekiyor.

Kaynak: blog-guncel.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Supertotobet | Nasıl hazırlanır | Sosyal Medya Yönetimi | GanoBet | Bahis siteleri