NASA ve SpaceX anlaştı: Veri paylaşımı yapacaklar NASA ve SpaceX, uydu çarpışmalarını önlemek için veri paylaşmayı kabul etti. SpaceX’in yörüngede hali… NASA ve SpaceX anlaştı: Veri paylaşımı yapacaklar NASA ve SpaceX, uydu çarpışmalarını önlemek için veri paylaşmayı kabul etti. SpaceX'in yörüngede hali...

NASA ve SpaceX anlaştı: Veri paylaşımı yapacaklar NASA ve SpaceX, uydu çarpışmalarını önlemek için veri paylaşmayı kabul etti. SpaceX’in yörüngede hali…

Bu uydular yörüngedeki diğer uzay araçlarıyla çarpışabileceğinden ve bu kadarının olması kaza olma olasılığını artırdığından, NASA ve SpaceX, varlıklarının birbirine çarpmasını önlemek için ortak bir anlaşma imzaladı.

NASA, uzaydaki nesneler arasında yakın ve hızlı bir yaklaşımın risklerini belirleyen standart bir Bağlaç Değerlendirme sürecini kullanarak yörüngeye nesneleri fırlatan diğer varlıklarla zaten çalışıyor. Bununla birlikte, SpaceX ile yapılan bu anlaşma çarpışmaların meydana gelmesini önlemek için önümüzdeki yıllarda aktif olarak birlikte çalışacaklarını garanti ediyor.

Anlaşma kapsamında NASA, SpaceX’e görevleri hakkında önceden bilgi vermeyi ve olası bir çarpışma durumunda varlıklarını hareket ettirmemeyi kabul etti. Uzay ajansı kaçınılması gereken eylemler için SpaceX’in Starlink uydularına güveniyor.

Şirket ayrıca, NASA’nın Starlink’in otomatik kaçınma önlemlerini programlamak için sağladığı bilgileri de kullanacak, böylece uydular ilk etapta kaçamak eylemler yapmak zorunda kalmayacak. Ek olarak, SpaceX’in Starlink fırlatmalarının Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun yörüngesinin en yüksek ve en alçak noktalarının üzerinde veya altında minimum 5 kilometre mesafeye sahip olduğundan emin olması gerekecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan NASA Yönetici Vekili Steve Jurczyk şunları söyledi;

“Toplum, küresel iletişim, navigasyon, hava durumu tahmini ve çok daha fazlası için alana dayalı yeteneklere bağlıdır. Ticari şirketlerin gittikçe daha fazla uydu fırlatmasıyla birlikte, hepimizin güvenli bir alan ortamı sağladığından emin olmak için iletişimi artırmamız, veri alışverişinde bulunmamız ve en iyi uygulamaları oluşturmamız kritik önem taşıyor.”

Kaynak: blogalani.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir