Apple AR/VR başlık kullanıcıyı gözünden mi tanıyacak? Apple’ın AR ve VR teknolojilerini bir arada kullanacağı başlık için yeni iddialar ortaya çıktı. Analist… Apple AR/VR başlık kullanıcıyı gözünden mi tanıyacak? Apple’ın AR ve VR teknolojilerini bir arada kullanacağı başlık için yeni iddialar ortaya çıktı. Analist...

Apple AR/VR başlık kullanıcıyı gözünden mi tanıyacak? Apple’ın AR ve VR teknolojilerini bir arada kullanacağı başlık için yeni iddialar ortaya çıktı. Analist…

Ming Chin Kuo’ya göre Apple VR ve AR karışımı bu başlık için yeni bir güvenlik önlemi planlıyor. Göz tanıma ya da İris tanıma olarak adlandırılan bu teknoloji, bilinen en ileri seviye güvenlik önlemlerinden biri.

Apple’a savaş açan Intel rezil oldu

Intel, Windows bilgisayarları Apple M1 MacBook cihazlarıyla karşılaştıran yeni bir internet sitesi açtı. Fakat anlaşılan işler pek istenildiği gibi gitmedi.

Bu güvenlik teknolojisi, her insanda farklı bir yapıda olan iris tabakasının algılanması üzerine çalışıyor. FaceID benzeri sensörlerle çalışması beklenen bu teknolojinin gerçekten karşımıza çıkıp çıkmayacağı ise merak konusu.

Analist, Apple iris tabanlı göz tanıma teknolojisinden emin olmasa da, bu sanal başlığın kullanıcıların göz hareketlerini analiz edeceğinden emin. VR ve AR başlıklar genel anlamda kullanıcıların hareketlerini analiz eden teknolojilere sahip. Kuo’ya göre Apple bu analiz için çok daha gelişmiş sensörler kullanabilir.

Apple’ın VR/AR başlığının tasarımı belli olmasa da son sızdırılan patente göre tahmini bir çizim yapılmıştı

Kuo, çıkacak VR/AR başlığın M1 ya da benzeri bir işlemci ile geleceği görüşünde. Analist daha önce bu sanal başlığın fiyatının 1000 dolar fiyata sahip olacağını raporlamıştı. Henüz bu başlığın özellikleri ile ilgili detaylar ortaya çıkmadı. Buna karşın Kuo, bu ilginç sanal başlığın 2022 yılında piyasaya çıkacağı görüşünde.

Geçen ay, Apple VR ve AR teknolojisini bir araya getiren yeni bir patent sızmıştı.  Bu patentle birlikte, firmanın sanal gözlük üzerinde çalıştığı da resmileşti. Apple aslında bu teknoloji üzerinde iki yılı aşkın bir süredir çalışıyor. Uzmanlara göre Apple, başlıklarda AR deneyimini temel alacak. VR deneyimi ise daha arka planda kalabilir.

Apple AR cihazı hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı

Apple analisti Ming-Chi Kuo, AR cihazlarıyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Apple kullanıcılarını heyecanlandıran açıklama Apple AR cihazlarına dair dikkat çeken bilgiler içeriyor.

VR gözlükleri ya da diğer bilinen adıyla başlıkları ise kullanıcıyı gerçek dünyadan tamamen koparıyor. Apple, bu patentle birlikte AR deneyimi yanında VR deneyimini de aynı başlıkta sunmanın peşinde. Bu iki teknolojinin nasıl kullanacağı belli olmasa da, başlık iki ayrı ekrana sahip olacağa benziyor. Ayrıca Apple, başlığın 200 gram olan ağırlığını da 100 gram civarına düşürmeye çalışıyor.

Kaynak: birguncel.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.