Herkesin Gözü Eurovelo Rotasında

Herkesin Gözü Eurovelo Rotasında

Herkesin Gözü EuroVelo Rotasında

Kültüz ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen EuroVelo rotası eğlenceli anlara sahne oldu. Herkesin gözü EuroVelo rotasında iken özenle hazırlanan yedinci kez düzenlenen Gelibolu Maratonu çok sayıda katılımcıya ev sahipliği yaptı. Organizasyon boyunca bütün gelişmeleri yakından takip eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, her yıl bu organizasyonun çok daha iyi bir şekilde yapıldığını ve katılımcı sayısının da arttığını belirtti. Çok sayıda EuroVelo rotası bulunurken bunların bazıları da Türkiye’de yer alıyor. Bunlardan biri olan Gelibolu Maratonu, hem yarışçıları hem de bisiklet sporuna gönül vermiş spor sevenleri bir araya getirdi.

Başlangıç noktası olarak Kilitbahir Kalesi bulunan rotaya halk da büyük destek verdi. Gelibolu Maratonunun yıllar içerisinde Avrupa’daki en çok izlenen bisiklet rotalarından biri olması bekleniyor. Rota süresinde mezarlıklardan geçen bisikletçiler, ölüler ile dirileri aynı anda kuçaklamış oluyor. Bisiklet yarışlarının çeşitli özelliklere ihtiyacı bulunmaktadır. Eğitimli yollar, temiz hava ve güzel bir doğa bisiklet yarışlarının en çok aranan özellikleri arasında bulunur. Gelibolu Maratonu da istenen bu özelliklerin hepsini tek bir noktadan sağlamaktadır. Sahip olduğu eğimli yolları ile birlikte bisikletçilere zaman zaman zor anlar yaşatmaktadır. Tertemiz havası ile birlikte hem bisikletçilere hem de izleyen kişilere kaliteli bir hava sunuyor. Ayrıca doğal güzelliği ile birlikte Avrupa’dan gelen bisikletçilerin büyük beğenisini topladı.

Türkiye’nin EuroVelo Rotaları

EuroVelo rotasında olmak her ülkenin isteyeceği önemli bir özelliktir. Bu sayede, bisikletçilerin bu rotada yaptığı sürüşler sayesinde ülkenin tanıtımı ve farklı kültürlerin kaynaşması mümkün kılınıyor. Ülkemizde de hem Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hem de yerel belediyeler tarafından çok fazla çalışma yapılmaktadır. Bu kapsamda, İzmir EuroVelo rotasına dahil olmuştur. İstanbul da Joybet EuroVelo rotasına dahil olmak için çeşitli çalışmalar sürdürmektedir. Yapılan çalışmaları ve kaydedilen gelişmeyi öğrenmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi düzenli olarak bilgilendirme yapıyor.

Türkiye’nin EuroVelo rotaları çok daha fazla noktaya ulaşması gerektiğini belirten yetkililer, rotada bulunmak için ihtiyaç duyulan özellikleri karşılamak adına gerekli önlemleri alıyor. Hem Bakanlık hem de Belediyeler, bu önemli rotanın bir parçası olmak adına büyük çaba sarfediyor. Bakan Mehmet Nuri Ersoy, bu konuda yapılan çalışmaları yakından takip ediyor. Çok sayıda maratona ev sahipliği yapan Türkiye, spor organizasyonları farklı branşlarda kabul ettirmiş durumda. Türkiye’nin organizasyon yapabilme yeteneğine dikkat çeken bakan, her geçen yıl daha fazla katılımlı organizasyonlar yapılacağını açıklamalarına ekledi. Bisiklet sporunun gelişmesi ile birlikte Türkiye’den de daha fazla yarışmacı katılmaya başlıyor. Avrupa’da çok önemli bir yere sahip olan spor, Türkiye’de yavaş yavaş gelişiyor. Bisikletseverler, Türkiye’de bulunan yollardan çok şikayet ederken, son yıllarda yapılan gelişmelerin umut verici olduğunu kaydediyorlar.

Bisiklet Sporu Gelişmeye Devam Ediyor

Türkiye’de bisiklet sporu gelişmeye devam ediyor. Bunun için ülkenin farklı resmi kuruluşları ve özel sektör çok ciddi çaba harcıyor. Yapılan sponsorluk anlaşmaları ile birlikte Türk katılımcıların sayısı da artıyor. Yolların düzeltilmesi ve araç kullananların daha bilinçli hale gelmesi ile birlikte ülkedeki sporcu sayısının da artması bekleniyor. Yapılan maraton sayısı ve organizasyon sayısı artarken, devletin destekleri de büyük hız kazanmış durumda. Devletin desteğinin yanı sıra bisiklet sporuna uzun yıllardır destek veren yerli ve yabancı sponsorlar bulunuyor. Sporcular kendi sponsorları üzerinden organizasyonlara katılım gösterirken, Türk sporcuların da daha fazla sponsorluk anlaşması yaptığı yakından gözleniyor. Ekonomik destek ile birlikte Türkiye’deki bisiklet sporunun çok daha fazla gelişmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın